Challenger sa sťahuje z Popradu do hlavného mesta, v júni 2019 bude na Slovane antukový Bratislava Open


Novým dejiskom mužského challengera, ktorý na najprv konal v Košiciach a ďalšie 4 roky v Poprade, bude TK Slovan Bratislava. Tenisový turnaj, ktorého hlavným organizátorom je Branislav Stankovič, musí odísť na nové miesto z viacerých dôvodov. Jeho termín zostáva nezmenený. Tento rok to bude od 17. do 23.6.2019 a bude sa hrať stále na antuke.

Challenger sa pôvodne konal od roku 2003 v meste Košice, v sezóne 2015 sa presťahoval do Popradu. Keďže sa organizátorom skončila zmluva s miestnymi partnermi a turnaj nedostal zelenú v Tatranskej Lomnici, miesto si našiel v Bratislave. „V Lomnici sa nepodarilo vytvoriť zázemie, ktoré by si takýto turnaj vyžadoval. Bolo to už všetko pripravené, ale ochota pána primátora napokon vyprchala. Situácia sa tam zatiaľ asi nezmení. Preto by som sa chcel poďakovať mestu Poprad, bývalému primátorovi Jozefovi Švagerkovi aj súčasnému Antonovi Dankovi a všetkým partnerom vrátane Aquacity, Tatry Mountain Resorts a Regiónu Vysoké Tatry. Našli sme tam dobre zázemie. Turnaj sa konal v dobrých podmienkach a s veľkým nadšením ľudí,“ povedal manažér podujatia i technický riaditeľ Branislav Stankovič.

Asociácia tenisových profesionálov (ATP) určila navyše nové podmienky, rozšírila hlavnú súťaž challengerov na 48 miest a preto je nemožné ho v pôvodných podmienkach zorganizovať. „Turnaj je náročnejšie pripraviť, kladie sa dôraz na zázemie. Kurty v Poprade nie sú v takom vyhovujúcom stave a miestny areál by bolo treba prerobiť. Pomocnú ruku mi podali v Bratislave. Tam ma presvedčili, aby som s organizovaním pokračoval, aby nezanikol a zostal pre fanúšikov na Slovensku mužský antukový challenger,“ pokračoval Stankovič, ktorý vysvetlil, prečo padol výber na TK Slovan Bratislava.

„Nikde inde ako na Slovane som si to nevedel predstaviť. Tam som aj pôsobil ako hráč od svojich 14 rokov. Stále som členom klubu, mám na tomto mieste najlepších kamarátov. Kurty veľmi dobre poznám, veľmi sa z toho teším. Klub prerobili, majú výborného partnera, ktorý areál zrenovoval. Disponujú kvalitnými kurtami. Keď si zaspomíname, kedysi sa tam ešte za čias federácie konali majstrovstvá Československej republiky, ktorých sa zúčastnili najlepší vtedajší tenisti vrátane Ivan Lendla. Po roku 1993 sa na mieste konal iba malý medzinárodný challenger.“

Dotácia turnaja v tomto roku bude vo výške 69 250 eur. „Dúfame, že opätovne zvýšená dotácia priláka ďalších zaujímavých hráčov vrátane našich slovenských. Som rád, že sa podarila nadviazať aj spolupráca so Slovenským tenisovým zväzom, ktorému poskytneme pre hráčov voľné karty na turnaj. V rámci spolupráce so STZ využijeme aj kancelárie či šatne pre zberačov či rozhodcov.“

Júnový termín podujatia zostáva, začína sa 17. júna a končí sa 23.6. Prvýkrát v histórii sa bude hrať finále dvojhry v nedeľu. „Predtým bývalo v sobotu, ale teraz máme 48 miest v hlavnej súťaži. Kvalifikácia dvojhry sa začne až v pondelok, ale sú v nej iba 4 hráči, ďalej postupujú iba dvaja. Je to formalita,“ uviedol Stankovič.

Centrálny dvorec je naplánovaný pre 500 až 600 divákov, bude sa stavať tribúna. Hracie kurty budú čísla 5, 8 a 9. Ako tréningové dvorce poslúžia čísla 10 a 11. Tribúna sa postaví na dvorci číslo 6, čiže pred kaviarňou. „Teším sa na spoluprácu. Budem robiť s ľuďmi na mieste, kde som tenisovo vyrastal. Dúfam, že sa turnaj bude páčiť všetkým domácim fanúšikom. Na východ republiky odkazujem, že som odtiaľ neušiel. Veľmi rád sa tam vraciam. Verím, že sa postaví nová budova NTC v Košiciach a ja stále budem pracovať na kurtoch v Tatranskej Lomnici. Pretože si myslím, že horské stredisko si zaslúži aspoň malý tenisový areál s takýmto turnajom,“ dodal Stankovič.

V sezóne 2019 bude mať Stankovič pod palcom okrem challengera aj turnaj mužov kategórie ITF World Tennis Tour s dotáciou 15 000 USD, ktorý sa koná v pôvodnom augustovom termíne v HS Centrum Piešťany. Do tohto areálu pribudne aj druhý turnaj tejto kategórie, ale v skoršom termíne 6. až 12. mája hneď po skončení slovenskej tenisovej extraligy.

 « Aktuality