O TURNAJI

Tenisový challenger Bratislava Open bude opäť v atraktívnom júnovom termíne

Najväčší slovenský antukový tenisový turnaj Bratislava Open 2024 sa bude konať od 10. do 16. júna na kurtoch TK Slovan. „Termín je veľmi lukratívny. V tom čase sme druhý najväčší challenger na antuke na svete. Tlak na nás je veľký - hlavne z krajín ako sú Taliansko, Francúzsko alebo Nemecko. Tie sú silné, majú ekonomický výtlak a veľa dobrých hráčov,“ hovorí riaditeľ podujatia Branislav Stankovič.

Bratislavský challenger sa odohrá v roku 2024 hneď po druhom grandslamovom podujatí Roland Garros v Paríži, ktorý končí deviateho júna. „Tento termín je dlhodobo zarezervovaný v rámci spolupráce s Asociáciou tenisových profesionálov (ATP). Termínová listina sa ani tak ľahko nemôže meniť. Aj v minulosti sme preto museli držať krok so svetom a navyšovať prize money. Verím, že aj teraz si nájdu cestu na turnaj výborní tenisti,“ prezrádza dlhoročný riaditeľ Bratislava Open Stankovič.

Kategória podujatia sa nebude meniť, bude mať prívlastok Challenger 100, pričom víťaz dvojhry si opätovne vybojuje 100 bodov do rebríčka ATP. Hráčom singla aj debla sa rozdelí dovedna na odmenách až 127 000 eur. „Niečo sa prejaví aj v zlepšenej úrovni tzv. hospitality, čo musíme vylepšovať. Rozpočet podujatia sa blíži k sume 400 000 eur. Nie je to jednoduché naplniť,“ uvádza zaujímavosť riaditeľ.

Víťazom predošlého jubilejného 20. ročníka antukového turnaja Bratislava Open 2023 sa stal  Vitalij Sačko (25) z Ukrajiny. Vo finále dvojhry zdolal Bulhara Dimitrova Kuzmanova (29) v troch setoch 2:6, 6:2, 7:6(2). Ukrajinský tenista si za triumf pripísal 100 bodov do rebríčka ATP a prilepšil si o 16 020 eur pred zdanením. V rebríčku ATP sa vtedy po triumfe posunul na svoje kariérne maximum – 186. miesto. Z deblového triumfu sa minulý rok tešila prvá nasadená česko-uruguajská dvojica Adam Pavlásek a Ariel Behar. V sobotňajšom finále zdolali rakúsko-nemecký pár Neil Oberleitner - Tim Sandkaulen 6:4, 6:4.

Zatiaľ ostatným slovenským víťazom dvojhry Bratislava Open je Norbert Gombos, ktorý zvíťazil v bratislavskom finále v roku 2019 nad Attilom Balázsom z Maďarska 6:3, 3:6, 6:2. V sezóne 2018 sa ešte v Poprade tešil z celkového singlového víťazstva Jozef Kovalík.

 

 

Tenisový challenger Bratislava Open 2023 bude mať najvyššiu dotáciu v histórii

                                                              BULLETIN 2023 NA STIAHNUTIE

Aktuálny ročník tradičného challengerového podujatia Bratislava Open bude v tejto sezóne výnimočný. Aj preto, že turnaj oslavuje už 20. výročie svojho vzniku. Bude sa konať od 11. do 18. júna 2023 na dvorcoch tenisového klubu Slovan Bratislava, ktorý oslavuje tiež - 100 rokov od svojho vzniku.

Bratislava Open sa odohrá na bratislavských kurtoch už štvrtýkrát, pričom predošlé ročníky sa konali v Poprade (2015-2018) a turnaj sa predtým zrodil v Košiciach (2003-2014). „Tento ročník je absolútne výnimočný. Budeme mať 20. výročie nášho ATP challengera,“ povedal na úvod jeho manažér a výkonný riaditeľ Branislav Stankovič pre web www.bratislavaopen.com.

Aj keď od prvého ročníka v Košiciach už ubehlo 20 rokov v minulej sezóne, v sezóne 2020 bol v Bratislave tzv. covidový ročník, ktorý nebol zaradený do oficiálnej termínovej listiny ATP. „Som rád, že sme zorganizovali už 3 edície v Bratislave (2019, 2021, 2022) na kurtoch TK Slovan. „A tento klub oslavuje v sezóne 2023 presne 100 rokov od založenia. Oslavy spojíme dokopy. Aj preto sa bude konať challenger ATP 100 s rekordnou dotáciou 118 000 eur. Teším sa, že sa podarilo navýšiť rozpočet turnaja. Sú to už astronomické výšky. Asociácia tenisových profesionálov (ATP) vyžaduje na tejto úrovni lepší servis pre hráčov. Budeme mať čo robiť,“ pokračoval Stankovič.

Čo budú najdrahšie položky na turnaji? „Prize money pre hráčov, ktoré im musíme vyplatiť. Zdvihli sa aj sumy za ubytovanie, platíme hráčom raňajky. Musíme previezť tenistov z viedenského letiska do Bratislavy. Plánujeme montovať tribúnu pre divákov, keďže musíme zabezpečiť centrálny dvorec na kurte číslo päť s tribúnou na dvorci šesť. S minimálnym počtom 500 alebo 600 divákov,“ prezradil organizátor.

Pre víťaza dvojhry je pripravených 100 bodov do singlového rebríčka ATP a 16 020 eur. Zdolaný finalista získa 60 bodov a 9415 eur.

Kvalifikácia sa začne v nedeľu 11. júna a bude pokračovať v pondelok 12. júna. V pondelok už budú aj prvé zápasy prvého kola dvojhry. „Finále štvorhry plánujeme odohrať v sobotu 17. júna, finále dvojhry v nedeľu 18. júna v priamom televíznom prenose. V nedeľu chceme ešte pripraviť slávnostný program spojený s exhibíciou v rámci oslavy storočnice TK Slovan. Určite budeme robiť aj ukážkové tréningy našich talentovaných mladých tenistov z projektu Hrajme tenis Slovensko (HTS) a tieto deti si prídu pozrieť aj zápasy profíkov,“ dodal Branislav Stankovič.

Minulý rok si užil finálový triumf v Bratislave Alexander Ševčenko, pričom turnaj už má aj dvoch slovenských víťazov vo dvojhre -  v sezóne 2018 sa ešte v Poprade tešil z celkového víťazstva Jozef Kovalík. V sezóne 2019  v Bratislave nenašiel premožiteľa Norbert Gombos.